سهام جایزه چیست؟

در این مقاله به طور مفصل توضیح خواهیم داد که سهام جایزه چیست و چگونه مورد معامله قرار خواهد گرفت و به چه کسانی تعلق می گیرد. سهام جایزه همانطور که از نامش پیداست یک سهام مورد علاقه سهامداران است زیرا که برای به دست آوردن آن نیازی به واریز پول نیست. هر شرکتی پس از برگزاری مجمع عادی سالیانه قسمتی از سود حاصله را عنوان سود انباشته ذخیره می کند. پس از مدتی که شرکت احساس کرد نیاز به افزایش سرمایه دارد می‌تواند از محل سود انباشته افزایش سرمایه دهد. هر سهامداری که در مجمع مخصوص افزایش سرمایه از محل سود انباشته حضور داشته باشد، به او سهام جایزه تعلق خواهد گرفت و در عوض قیمت سهام کاهش پیدا می‌کند. این سهام ها به دلیل افزایش سرمایه به پرتفو شما اضافه خواهد شد و تعداد آن بستگی به درصد افزایش سرمایه دارد. یعنی اگر شما ۵۰۰ سهم از یک شرکتی را دارید و شرکت ۱۰۰ درصد افزایش سرمایه از سود انباشته دهد، تعداد سهام شما هزار سهم خواهد شد .پس از ثبت افزایش سرمایه، سهامدار می‌تواند سهام جایزه خود را خرید و فروش کند.

پس از آن که یک شرکت بورسی به علت متناسب سهام جایزه به سهامداران خود تخصیص داد، این سهام را در پرتفوی سرمایه گذاری خود مشاهده می کنید. در این مطلب به این سوال پاسخ می دهیم که چگونه سهام جایزه را به پرتفوی اضافه کنیم.هدف از توزیع سهام جایزه در واقع منجر به افزایش سرمایه و قدرت جذب نقدینگی و گسترش بازار می شوند که البته سرمایه اسمی شرکت را هم تغیر می دهند. سهام جایزه در واقع سهامی است که شما برای بدست آوردن و یا اضافه کردن آن به سبد معاملاتی خود تلاشی نکرده اید و پولی هم پرداخت نمی کنید بلکه به صورت رایگان در اختیار شما قرار می گیرد که همین امر بسیاری از سرمایه گذاران و سهامداران را خوشنود می کند.طبق قانون تجارت ایران شرکت‌ها ملزم هستند بخشی از سود سالانه خود را در یک حساب بانکی که به همین نام «سود انباشته» باید داشته باشند، واریز کرده و نگهداری کنند. منظور از سود انباشته همین رقمی است که در این حساب بانکی هر شرکتی جمع می‌شود.بعد از افزایش سرمایه معمولا بین دوماه تا چهار ماه سهام جایزه بدون پرداخت هیچ هزینه ای به سبد شما اضافه می شود و می توانید آنها را بفروشید همچنین در این بین اگر تمایل داشته باشید که سهام عادی خود را بفروشید مانعی وجود ندارد ولی برای فروش سهام جایزه ی خود باید صبر کنید.

اما فقط افزایش سرمایه از محل سود انباشته منجر به سهام جایزه می شود. البته انتشار سهام جایزه می تواند دلایل مختلفی داشته باشد مثلا: به منظور سرمایه گذاری درآمدهای ناپایدار و بازسازی ذخایر شرکت، زمانی که شرکت پول کمی داشته باشد با انتشار سهام جایزه و فروخته شدن سهام ها توسط سرمایه گذاران به نقدینگی برسد،این امکان وجود دارد که شرکت ها به خاطر دلایل مختلفی تعدادی سهام جایزه به سهامداران خود بدهند. یکی از دلایلی که شرکت تصمیم به توزیع سهام جایزه به سهامداران می کند، سرمایه گذاری درآمدهای ناپایدار و بازسازی ذخایر شرکت است. از دیگر دلایلی که شرکت تصمیم به توزیع سهام جایزه به سهامداران می کند، این موضوع است که وقتی یک شرکت پول کم تری داشته باشد، ممکن است سهام جایزه را بدهد تا سهامداران بتوانند سهام خود را برای پول به فروش برسانند.وقتی شرکت‌ها برای عملیات توسعه‌ای مختلف از جمله راه‌اندازی واحدهای جدید نیازمند منابع مالی هستند، می‌توانند از این سود انباشته استفاده کنند و رقم تخصیص داده‌شده را به سرمایه شرکت اضافه کنند.دارایی شما بعد از افزایش سرمایه و تعلق سهام جایزه به شما تغییری نمی کند یعنی فرض کنید شما تعداد هزار سهم به مبلغ ده میلیون از سهام یک شرکتی را خریداری کرده اید ، بعد از افزایش سرمایه ، تعداد سهام شما بر فرض هزار و پانصد سهم می شود ولی سرمایه ی شما همان ده میلیون تومان است و بیشتر نمی شود.

سهام جایزه

قیمت سهم بعد افزایش سرمایه

معمولا انتظار می رود که پس از اعمال افزایش سرمایه، قیمت سهام به دنبال پر کردن گپ ایجاد شده باشد و در مدت زمانی بین 2 تا 10 ماه، به قیمت سابق خود، پیش از افزایش سرمایه و اضافه شدن سهام جایزه بازگردد. در صورتی که اوضاع شاخص بورس مناسب و صعودی بوده و سهام نیز سیر پیش بینی شده خود را طی کرده و گپ قیمتی را پر نماید، سهامدارانی که سهام جایزه دریافت کرده اند، به سود قابل توجهی دست پیدا خواهند کرد.فراموش نکنید که سهام جایزه شما مشمول مالیات نیست. سهام جایزه به سهامدارانی تعلق می گیرد که در روز برگزاری مجمع فوق العاده افزایش سرمایه، سهامدار شرکت باشند. همواره ۴۸ ساعت پیش از برگزاری مجامع هر شرکت، نماد آن شرکت متوقف میشود و پس از انتشار گزارش مجمع در codal.ir، نماد مزبور مجاز به فعالیت در سامانه tsetmc.com می شود.یعنی سهام‌داران خرد که سهام شناور آزاد شرکت را در بورس خریدوفروش می‌کنند، متناسب با مالکیت خود که همان تعداد سهم‌هایشان از شرکت است، از این سهام جایزه بهره‌مند می‌شوند.کته ای که وجود دارد این است که معمولا بعد از افزایش سرمایه ها ، چون از قیمت سهام کاسته می شود پس تقاضای آن بالا می رود(مثل ایران خودرو و سایپا) و هر چه تقاضا بالا برود قیمت سهام نیز افزایش پیدا می کند پس پیشنهاد ما به شما این است که دارایی ها ی خود را نگه داری کنید مخصوصا در مورد سهامی که از نظر بنیادی در موقعیت مناسبی قرار دارند و حتما باعث سودآوری می شوند.

نماد هر شرکت برای افزایش سرمایه به این شیوه ۴۸ ساعت پیش از برگزاری مجامع متوقف شده و پس از انتشار گزارش مجمع در سامانه کدال، نماد یادشده مجاز به فعالیت در سامانه tsetmc می‌ شود.
یکی از سوالات معمول در مورد سهام جایزه، این است که در چه صورت سهام جایزه تعلق میگیرد؟ برای پاسخ به این سوال باید ببینید که در سهامی که دارید در زمان برگزاری مجمع سهامدار شرکت بوده اید یا خیر و مهم تر اینکه سهمی که دارید افزایش سرمایه از محل سود انباشته یا تجدید ارزیابی داشته یا نه؟ این را اگر متوجه شوید، خواهید فهمید که سهام جایزه دارید یا خیر.زمانی که به شما سهام جایزه تعلق می گیرد به این موضوع دقت کنید که به طور مثال اگر شما 100 سهم داشته باشید بعد از سهام جایزه تعداد سهام های شما افزایش پیدا کرده و به طور مثال به 200 سهام تبدیل می شود اما قیمت سهام ها به میزانی تغییر می کند که دارایی شما تغییری نکند اما تعداد سهام افزایش پیدا کند به این دلیل است که افزایش سرمایه به این صورت انجام میشود. پس سهام شما همان سهام عادی میشود و شما به همان روش های گذشته میتوانید سهام های خود را مورد معامله قرار دهید و سود بدست آورید.

زمان واریز سهام جایزه

همانطور که گفتیم، معمولا در بازه زمانی بین 2 تا 4 ماه پس از برگزاری مجمع افزایش سرمایه، سهام جایزه به پرتفو شما اضافه می شود. البته این زمان به درصد افزایش سرمایه نیز بستگی دارد. اگر افزایش سرمایه درصدی بالاتری داشته باشد این زمان به مراتب طولانی تر خواهد بود و اگر به عنوان مثال زیر 100 درصد باشد این زمان باید کوتاه تر باشد.بسیاری از سرمایه گذاران و سهامداران هرچه زود تر قصد فروش و معامله سهام جایزه را دارند اما زمانی میتوانند سهام جایزه را معامله کنند که امور سهامداری شرکت سهام جایزه را به پرتفوی سهامدار اضافه کند و سهام جایزه را به حالت فعال برای معامله شدن قراردهد که این روند احتمالا چند ماه زمان میبرد.سهام جایزه قابل فروش است. پس از اعمال افزایش سرمایه بین 2 الی 4 ماه نیاز است که سهام جایزه به پرتفو شما اضافه شود. بعد از اضافه شدن نیز اغلب بین 2 تا 3 هفته اجازه فروش داده نمی شود، تا برای همه اعمال شود و پس از آن می توان سهام جایزه را بفروش رساند.

وقتی که به شما سهام جایزه تعلق می گیرد، به این موضوع توجه داشته باشید که به عنوان مثال اگر شما 100 سهم داشته باشید بعد از سهام جایزه تعداد سهام های شما افزایش پیدا کرده و به عنوان مثال به 200 سهام تبدیل می شود ولی قیمت سهام ها به میزانی تغییر می کند که دارایی شما تغییری نکند ولی تعداد سهام افزایش پیدا کند به این دلیل است که افزایش سرمایه به این شکل صورت می پذیرد. پس سهام شما همان سهام عادی میشود و شما به همان روش های گذشته میتوانید سهام های خود را مورد معامله قرار دهید و سود کسب کنید.مبنای تعلق سهام جایزه، زمان برگزاری مجمع است. این بدین معنی است که اگر شما در زمان برگزاری مجمع سهم مورد نظر را در پرتفو خود داشته اید، حتما سهم جایزه، در صورتی که سهم افزایش سرمایه داشته باشد، به شما تعلق می گیرد. حتی اگر سهم خود را بعد از مجمع به فروش برسانید، باز سهام جایزه به شما تعلق می گیرد و تنها این تفاوت را دارد که در زمان تعلق سهام جایزه، به این دلیل که سهام اصلی خود را به فروش رسانده اید، برای مشاهده دارایی سهام جایزه و فروش آن باید تغییر کارگزار ناظر بدهید، وگرنه قادر به فروش سهم جایزه مورد نظر نخواهید بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *