پیتر لینچ

لینچ رییس سابق صندوق ماگلان یکی از سرشاخ ترین و بزرگترین سرمایه گذاران جهان میباشد.همین که بنجامین گراهام او را یک فرد حرفه ای در کتاب های خود معرفی کرده کافیست تا به بزرگی او در بورس پی ببریم.او هم مانند سایر بزرگان بورس،کودکی و گذشته سختی را داشته و تامین کننده هزینه خانواده اش بوده و با خرید سهام یک شرکت هواپیمایی توانست هزینه های تحصیل خود را مهیا کند.سرمایه گذاری های او قبلا روی سهام های بزرگ بود که بتدریج روی سهام های کوچک تمرکز کرد.موفق ترین سرمایه گذار جهان با مدیریتش در صندوق های فدلیتی و ماگلان توانست سودهای خوبی برای سهام داران و سرمایه گذاران تولید کند.با سبک های منحصر بفرد معاملاتی خود که مورد استقبال بسیاری قرار گرفت به الگوی بسیاری از معامله گر ها تبدیل شده بود و تاکید داشت هر کس باید استراتژی معاملاتی خودش را بوجود اورد.او معتقد بود که درستی تحلیل ربطی به افزایش قیمت سهم ندارد چون عوامل زیادی همچون شایعات و خبرها در قیمت سهام ها تاثیر گذار است.معتقد بود باید شناخت و دانش خوبی نسبت به سهامی که خریده ایم یا میخواهیم بخریم داشته باشیم.مثل مصرف کننده ها محصولات شرکت ها را مورد بررسی قرار دهید.شرکت ها را دسته بندی کنید مثل شرکت های تازه کار و قدیمی و با رشد سریع و نوسانی.در این مقاله او را بهتر خواهید شناخت و درک خواهید کرد که چگونه به یک فرد موفق سرمایه گذار در بورس جهانی و فارکس و وال استریت تبدیل شده است.

پیتر لینچ در سن سی و سه سالگی مسولیت مدیریت صندوق سرمایه گذاری شرکت Fidelity را به عهده گرفت.پیتر این مسئولیت را سیزده سال بر عهده داشت، و با موفقیت در سن چهل و شش سالگی از این سمت بازنشسته شد.سبک سرمایه گذاری پیتر لینچ یک سبک سازگار با محیط اقتصادی بود، ولی همچنان لینچ همیشه تاکید کرده است که باید استراتژی معاملاتی خود را پیدا کنید.به گفته پیتر لینچ برای اولین بار در یازده سالگی وقتی که در بازی گلف وسایل بازی را حمل می‎کرد، حرف‌هایی در مورد بازار سهام شنیده است که موجب شده به این کار علاقه‌مند شود.این شنیده‌ها زمانی بود که کار در بازار سهام بازدهی خوبی داشت.او با مبلغ کمی از کمک هزینه‌ی دانشجویی وارد دانشگاه بوستون شد و الباقی هزینه‌هایش را با همان حمل وسایل بازی در گلف فراهم می‌کرد.پیتر لینچ در سال ۱۹۶۵ در رشته‌ی سرمایه گذاری فارغ التحصیل شد و در سال ۱۹۶۶ به عنوان کارآموز در شرکت Fidelity مشغول به کار شد.لینچ معتقد است که روزی فرا میرسد که بازار با عرضه های پیاپی و فروش های سنگین مواجه خواهد شد. این امر برای معامله گران امری بسیار ملموس است، چرا که همواره به چشم خود دیده اند که برای مدتی، بازار با ریزش سنگینی رو به رو شده است. تریدرهایی که این نکته را می دانند همواره در معاملات خود جوانب احتیاط را رعایت میکنند و از اصول مدیریت سرمایه برای در امان نگه داشتن دارایی خود بهره می برند.

توصیه های پیتر لینچ

روزی از روزها شاید در ماه بعد یا طی سال آینده یا سه سال آینده، بازار سقوط شدیدی را تجربه خواهد کرد. پس برای آن آماده باشید!۲- سقوط‌های شدید بازار فرصت ایده آلی برای خرید سهام شرکت‌های مورد علاقه‌تان هستند.۳- سرمایه‌گذاری در سهام می‌تواند سود چشمگیری به ارمغان آورد.۴- سرمایه‌گذاری در سهام می‌تواند زیان چشمگیری به ارمغان آورد.۵- برای کسب سودآوری بالا لازم نیست همیشه یا حتی بیشتر اوقات پیش‌بینی شما درست از آب دربیاید.۶- شما می‌توانید با کسب بازده ۲۰ تا ۳۰ درصدی اما به طور مستمر به طرز شگفت آوری ثروتمند شوید.۷- قیمت سهام شرکت‌ها در بیشتر مواقع در خلاف جهت ارزش ذاتی آنها حرکت می‌کند اما همواره در درازمدت به ارزش ذاتی آنها همگرا می‌شود.اینکه سهام یک شرکت عملکرد بدی داشته و قیمت آن سقوط کرده به این معنا نیست که نمی تواند در آینده سقوط بیشتری را تجربه کند.۹- افزایش قیمت سهامی که شما خریده‌اید لزوما به معنای درست بودن تحلیل‌های شما نیست!۱۰- اگر یک سهام موفق را در سبد خود نداشته باشید چیزی را از دست نداده‌اید؛ حتی اگر قیمت آن ده برابر شود. اما یک سهم بد می‌تواند شما را به خاک سیاه بنشاند!۱۱- یک سهم نمی داند که شما مالک آن هستید!۱۲- آنقدر شیفته یک سهم موفق نشوید که دلیل موفقیتش را به فراموشی بسپارید.۱۳- با از ریشه کندن گل‌ها و آب دادن به خارها (فروش زودهنگام سهام با ارزش سبد خود و نگه داشتن سهام بی ارزش) انتظار موفقیت نداشته باشید.۱۴- اگر مطمئن نیستید بتوانید عملکردی بهتر از عملکرد بازار داشته باشید پولتان را در یک صندوق مشترک بگذارید و خیال خودتان را راحت کنید!۱۵- در بازار سهام همیشه چیزی هست که باید در مورد آن نگران بود.۱۶- ذهن خود را بر روی ایده‌های جدید باز نگاه دارید.۱۷- لازم نیست شما تک‌تک سهام پربازده بازار را داشته باشید. من بسیاری از سهام پر سود را در سبد خود نداشتم و در عین حال همواره عملکردی بالاتر از عملکرد بازار داشته‌ام

کتابهای پیتر لینچ

لینچ همراه با نویسنده جان روچیلد سه کتاب از خود به جا گذاشت که نام‌های آنها :

ONE UP ON WALLSTREE

BEETING THE STREET

LEARN TO EARN

می‌باشد .در کتاب اول مجموعه‌هایی است از توصیه‌هایی که نیازمند سرمایه‌گذارانی است که می‌خواهند سود خود را به حد نصاب برسانند. او در این کتاب بیان می‌کند که رشته‌های فلسفه و منطق بیشتر از ریاضیات یا امور مالی برای حرفه‌ی وی مفید و مهم‌تر است. در وارتون به نتایج جالبی دست یافت که برخی از روش‌هایی که در دوران مدرسه تدریس می‌شد توسط متخصصان در دوره‌ی کارآموزی خود رد می‌شد .یکی از اولین سرمایه گذاری‌های موفق لینچ دریک شرکت حمل و نقل هوایی به نام Flying Tiger بود که توانست پیتر را در تامین مخارج تحصیل کمک کند.پیتر لینچ مدرک کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار خود را از دانشکده Wharton در دانشگاه پنسیلوانیا اخذ کرد.سپس به مدت دوسال خدمت سربازی را سپری کرد.لینچ اولین کار تمام وقت خود را در سن بیست و پنج سالگی، به عنوان کارشناس پارچه‌های نساجی و فلزات در شرکت Fidelity شروع کرد.در سال ۱۹۷۷ پیتر لینچ مسولیت صندوق Magellan را برعده گرفت که این صندوق سرمایه گذاری در سال ۱۹۶۳ تاسیس شده بود.پیتر لینچ سرمایه گذاری داخلی را در این صندوق به دست گرفته بود.سرمایه گذارانی که هزار دلار در صندوق سرمایه گذاری می‌کردند، از وقتی که لینچ مسولیت صندوق را به عهده گرفت می‌توانستند بیست و هشت دلار در ماه داشته باشند.

لینچ یک سبک ویژه ابداع کرد، با عنوان نسبت قیمت به درآمد رشد (PEG)، که این سبک به سرمایه داران کمک می‌کرد، تا با توجه به پتانسیل رشد خود، قیمت سهام را پایین بیاورند.او روش‌های دیگری نیز برای ارزش گذاری سهام ارائه داد که به شدت، محبوب سرمایه گذاران قرار گرفته است.وی اعتقاد داشت که سرمایه گذاران باید در شرکت‌هایی سرمایه گذاری کنند که در مورد آن اطلاعات کافی دارند، و همچنین از مدل کسب و کار و مبانی آن شرکت شناخت کافی دارند، تا به خوبی موفق شوند.به اعتقاد لینچ شرکت‌هایی که از نظر تاریخی نسبت قیمت به در آمدشان زیر میانگین صنعت و شرکتشان هست، پتانسیل خوبی برای سرمایه گذاری هستند.لینچ همچنین صاحب کتاب‌های پرفروشی در مورد سرمایه گذاری نیز است.همچنین او برای حمایت از آموزش و پرورش، سازمان‌های مذهبی و درمانی و غیره موسسه‌ای به نام بنیاد لینچ احداث کرده است.پیتر لینچ می‌گوید علارغم اتفاقات غیر منتظره‌ که ممکن است بیفتد، آینده سهم را می‌توان به طور تقریبی برای چند سال آینده پیش بینی کرد.به گفته لینچ، با از ریشه کندن گل‌ها و آب دادن به خارها انتظار موفقیت نداشته باشید. این جمله بیانگر این است که با فروش زود هنگام سهم های با ارزش و بالعکس نگه داری سهم های بی ارزش، انتظار موفقیت در سرمایه گذاری نداشته باشید. در واقع اگر قصد سرمایه گذاری بر روی سهم یک شرکت را دارید باید از همان ابتدا بدانید که چرا این سهم را انتخاب کرده اید و هدفتان را مشخص کنید.برخی از معامله گران زمانی به یک سهم ورود می کنند که قیمت آن رشد بسیاری را تجربه کرده است. درحالی که طبق یک اصول کلی در بازارهای مالی، همیشه قبل از انتشار خبرها رشد قیمتی شروع میشود. بنابر این ممکن است که بعد از انتشار دلایل رشد یک سهم قیمت آن شروع به کاهش کند.

سرمایه گذارانی که هزار دلار در صندوق سرمایه گذاری می‌کردند، از وقتی که لینچ مسولیت صندوق را به عهده گرفت می‌توانستند بیست و هشت دلار در ماه داشته باشند.او در زمان مدیریت خود توانست در این صندوق به طور متوسط بیست و نه درصد در سال سود به دست آورد.این بازدهی پیتر لینچ ، سبب معروف شدن وی شد.برای بسیاری از معامله گران این مرد بزرگ را به عنوان الگوی معامله گری است.او هم از صبر خوبی برخوردار بود و هم دانش بالایی در زمینه سرمایه گذاری داشت.این دو عامل سبب پیشرفت وی شد.شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که به محض خرید یک سهم قیمت آن پایین بیاید و یا اینکه بعد از فروختن سهمتان قیمت آن شروع به رشد کند. در چنین شرایطی اغلب تریدرها با ذهنیت منفی روبرو شده و خود را بد شانس می دانند. اما لینچ بر این باور است که یک سهم نمی داند که شما مالک آن هستید! بنابر این تحلیل ها و استراتژی های معاملاتی خود را بازبینی کنید.بسیاری از تریدرها خود را سرزنش می کنند که ای کاش سهمی را که اکنون قیمتش 10 برابر شده، از قبل خریداری کرده بودم. اما لینچ معتقد است که باید تمامی تمرکز خود را بر روی این بگذارید که سهم رشد کرده و زیان دهی انتخاب نکنید. اگر یک سهام موفق را در سبد خرید خود نداشته باشید، چیزی را از دست نداده‌اید؛ حتی اگر قیمت آن ده برابر شود. اما انتخاب یک سهم بد می‌تواند شما را به خاک سیاه بنشاند، چراکه باید مدت زیادی صبر کنید قیمت آن دوباره افزایش یابد و این ممکن است که چندین سال طول بکشد و دچار خواب سرمایه شوید.به گفته لینچ، اینکه سهام یک شرکت عملکرد بدی داشته و قیمت آن سقوط کرده به این معنا نیست که دیگر ریزش قیمت آن تمام شده و نمی تواند در آینده نیز سقوط بیشتری را تجربه کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *